Parkcamping i den bayerske skov
Hvis du er på udkig efter en sund campingferie i Tyskland, er Knaus Campingpark Lackenhäuser i Bayern det rette sted, også i efterårs- og vintermånederne. Og ikke kun på grund af den smukke beliggenhed i det sydlige Tyskland, regionen omkring Passau ved Donau og begyndelsen af den bøhmiske skov, der strækker sig langt ind i Tjekkiet. Det betyder endeløse skove, hvor du kan vandre i timevis uden at møde en sjæl.
Forkæl krop og sjæl
Der er masser af faciliteter til at forkæle krop og sjæl på Lackenhäuser campingpark. Der er massør, indendørs (opvarmet) swimmingpool, sauna, solarium, spabad og en naturterapeut.
Et mini-paradis om sommeren og vinteren
Om vinteren er dette et vidunderligt sted at stå på ski eller langrend i den rene bjergluft i den bayerske skov. Området kaldes ikke uden grund en »campingpark«; du camperer i en ægte park. Om vinteren er det også et vidunderligt område til vandreture og afslapning. Der er masser at stille sulten med: Der er en god restaurant med bayersk menu.
Tæt på trelandets grænse
Om sommeren kan du tage en dukkert i den naturlige pool med græsplæner til solbadning. Der er minigolfbane, legeplads, kegelbane og beachvolley til børnene. De kan også ride på ponyer under opsyn. Dette er det perfekte sted for en ferie, hvor du kan slappe af i krop og sjæl. Et par kilometers kørsel, og du er i det vestlige Østrig; den tjekkiske grænse er heller ikke langt væk.