… så er din ferie godt kørende!
 

Campingplads Ca'Savio ***

Cavallino/Treporti - Venedig- Veneto - Italien

Afstand fra: Flensburg: 1499 km
Størrelse:ca. 27 ha
Standpladser: 800
Åbningsdatoer: 21/04 til 30/09
7.7

Rabatter

Bungalowtelt
Opholdstid Rabat
28-04 - 29-06 Køb 7 betal for 6
23-06 - 29-06 Køb 14 betal for 10
18-08 - 31-08 Køb 14 betal for 10
01-09 - 15-09 Køb 14 betal for 7

Campingplads Ca'Savio

Campeggio Ca' Savio ligger direkte ved Adriaterhavet, kun 30 minutters kørsel fra Venedig. Byen Ca' Savio ligger yderst på en lang odde rundt om Cavallino, som skiller Venedig-bugten fra havet. Der er nemt at komme fra toppen af Punta Sabbioni-odden (2 km fra campingpladsen) til Venedig med båd, men også til nogle af de andre øer, Murano, Lido di Venezia, Burano og Torcello.

Campingpladsen har utroligt mange tilbud, og hovedvægten er lagt på selve fornøjelsen ved at campere i dette smukke, naturlige område med pinjeskov, masser af blomster og den pragtfulde adriaterhavsstrand, men foretrækker man pools, er der fire af slagsen. Pinjer og forskellige andre træer giver skygge på de adskilte standpladser, og der lægges usædvanlig stor vægt på miljø.

Der er mange aktiviteter, bl.a. udflugter og filmforevisninger. Restauranten tilbereder traditionelle pizzaer i ægte stenovne. Børnene kan deltage i miniklubben, hvor aktivitetsteamet sørger for underholdning, konkurrencer etc., eller finde nye venner på legepladsen. Alle faciliteter er i fin stand, og der er forskellige sportstilbud, så man kan veksle mellem aktive og afslappende feriedage.
[ læs mere ]
Faciliteter:
- Beliggende ved havet (max. 0,5 km)
- Udendørs swimmingpool
- Legeplads
- Internetmulighed
- Vaskemaskine(r)
- Levnedsmidler: stort sortiment
- Småbørnsbassin (for 1-3 år, < 40 cm)
- Restaurant (med varieret menukort)
Alle faciliteter

Oversigt over ferieboliger

Plads

Fra pris: DKK 154,77
Antal personer: 6
Størrelse: 80-100 m²
 

Bungalowtelt

Fra pris: DKK 125,40
Antal personer: 6
Antal soveværelser: 2